Skip to main content

Muzeum obce Kobylí

Obec Kobylí najdete v regionu Hanácké Slovácko. Muzeum se nachází v budově bývalé měštanské školy a vzniklo díky úsilí Klubu přátel historie. V muzeu najdete rozsáhlou národopisnou sbírku. Samotný vjezd do muzea přes zadní vchod není vůbec snadný. Má poměrně vysoký sklon. Po samotném muzeu se již pak pohybujete dobře. Jednou nepřístupnou částí jsou sklepení muzea. Při návštěvě Kobylí nevynechejte bezbariérovou Stezku nad vinohrady. Vstup k ní si dohodněte se zaměstnanci muzea.

Brno je i moje město: Osmý ročník přináší nové videoprůvodce

Projekt „Brno je i moje město“, který je finančně podporován magistrátem města Brna, pokračuje již osmým rokem a nadále mapuje bezbariérovost v různých částech města. Naše videa, která opět vznikla pod rukama samotných vozíčkářů, slouží jako přesný a spolehlivý zdroj informací pro každého s pohybovým hendikepem.

Nová videa v roce 2024

V letošním roce jsme se zaměřili na další významná místa v Brně, jejichž dostupnost jsme podrobně zmapovali. Nové videoprůvodce jsme natočili v těchto lokalitách:

Divadlo na Orlí – moderní divadelní scéna s bezbariérovým přístupem.

Besední dům – historická budova s hudební tradicí a plnou dostupností.

Jurkovičova vila – unikátní architektonická památka s upraveným vstupem.

Uměleckoprůmyslové muzeum Brno – prostor s přístupnými expozicemi pro všechny.

Koniklecová louka – přírodní lokalita vhodná i pro návštěvníky s hendikepem.

Magistrát města Brna podporuje projekt již podeváté

Díky dlouhodobé podpoře magistrátu města Brna, který náš projekt finančně podpořil již podeváté, můžeme pokračovat v naší práci. V roce 2025 se mohou naši fanoušci těšit na dalších pět videoprůvodců, které přinesou nové informace o bezbariérovosti ve městě.

Přidejte se k nám!

Máte bezbariérový objekt nebo službu, o které by se mělo vědět? Chcete pomoci rozšířit informace o dostupnosti různých míst v Brně?

Zapojte se do našeho projektu! Naše videa jsou užitečná nejen pro osoby se zdravotním postižením, ale také pro seniory a rodiče s dětmi. Ozvěte se nám a pomozte zlepšit dostupnost informací o bezbariérovosti v Brně.

Podívejte se! Česká televize vytvořila dokument o našem průvodci bezbariérovostí HandMedia

Magazín nejen pro hendikepované. To je podtitul čtrnáctideníku Klíč vysílaném na programu ČT2. V polovině října jsme na tři natáčecí dny spolupracovali se štábem, který k nám zavítal z Prahy. Snažili jsme se zachytit samotnou přípravu HandMedií a podívali jsme se také více na jednotlivce, kteří průvodce bezbariérovostí připravují.

V téměř půlhodinovém dílu Klíče se dozvíte, jak HandMedia vznikala, seznámíte se blíže s některými herci, kteří ve videoprůvodcích účinkují, a podíváte se na zajímavá místa v Brně, o kterých jste možná ani nevěděli, že jsou bezbariérová. „V našem projektu mapujeme místa nejen, jak jsou dostupná, ale i ta, která jsou opravdu nepřístupná. Objekty zmapujeme tak, jak jsou. Ukazujeme reálnou situaci. Uživatel videa si pak sám vyhodnotí, jestli je pro něj místo podle jeho schopností dostupné,“ řekla v pořadu koordinátorka projektu Alena Jankotová.

Od počátku projektu je jeho patronem legendární moderátor Aleš Zbořil. „Velice mě oslovilo to, že videa vytvářejí sami vozíčkáři. Jsou to lidé, kteří to dělají pro své kolegy, své kamarády a pro ty, kteří se nemohou pohybovat jako my obyčejní lidé,“ komentoval Zbořil, který každé z videí uvádí a doprovází svým komentářem.

Celý díl pořad Klíč, který se věnoval projektu HandMedia, můžete zhlédnout v iVysílání ČT. Už pravidelně připravujeme ve spolupráci s Centrálou cestovního ruchu jižní Moravy také fotoprůvodce zajímavými místy v kraji.

Sonnentor, Čejkovice

Návštěvnické centrum společnosti Sonnentror v Čejkovicích u Hodonína vás přesvědčí, že podnikat se dá v souladu s přírodou. Až na malou vyhlídkovou věž je místo kompletně bezbariérové, snadno průjezdné a jste celou dobu prohlídky obklopení vůní koření a bylin. Sonnetor nabízí mnoho zážitků a je výborným tipem na rodinný výlet.

Skanzen Strážnice

Skanzen Strážnice – Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy. Skanzen se nachází v krásném přírodním prostředí na ploše 16 ha. Páteřní komunikace skanzenu je velmi snadno sjízdná. Objekty jsou děleny tématicky a přístupy k jednotlivým budovám jsou rozdílné. Pro návštěvu si vyberte suché období, po deštích je pohyb v areálu obtížnější. Na parkovišti jsou dvě vyhrazená místa. Jedno WC najdete za pokladnami, jedno přímo v areálu skanzenu. Z místa parkování se můžete také vydat na procházku do parku zámku s jeho největší platanovou alejí nebo se projet lodí po Baťově kanále (viz. samostatné mapování Baťův kanál).

Cyklotrasa Milotice – Mutěnice

Cyklotrasa Milotice – Mutěnice nebo opačně měří cca 15 km. Trasa je jednoduchá a dobře sjízdná. Výlet můžete spojit s prohlídkou zámku Milotice nebo prohlídkou vinných sklepů v Mutěnicích.

Zámek Lysice

Barokní stavba na místě renesanční vodní tvrze vyniká bohatě zařízenými interiéry a ojedinělou zámeckou zahradou s promenádní kolonádou s krytou pergolou. Zámek na svých toulkách určitě nevynechejte. Je přístupný I. zámecký okruh ( délka prohlídky cca 50 minut) a zámecká zahrada. Na svoji návštěvu určitě upozorněte dopředu. Pokud budou o vás na zámku vědět dopředu, bude návštěva pro všechny, v rámci možností, komfortní. Na prohlídku zámku budete potřebovat pomoc zámeckého průvodce, zahradu můžete projít samostatně. Vezměte s sebou i svůj vlastní doprovod, terén v okolí a na nádvoří zámku je opravdu náročný. Na tomto výletě se bez parťáka neobejdete. Jedno parkovací místo je přímo u vchodu do zámku, WC je na nádvoří.

Zámek Lednice

Zámek Lednice je jedna z našich nejnavštěvovanějších památek. Přestože je v samotném zámku přístupný pouze I. okruh, návštěvu tohoto romantického místa nevynechejte. Park a nádherný skleník stojí za prohlídku. Vyberte si k návštěvě pozdní jaro, kdy je park v plném květu a je zde méně turistů. Parkování u zámku je bezproblémové. Vstupné do zámku platí i TZP. Na zámku není bezbariérové WC, nehledejte je. Využijte WC v Zámeckém hotelu, který je asi 100 m v parku. Pokud máte více času, určitě se vydejte k Minaretu. Popis najdete v samostatné fotoreportáži Lednice Minaret.